0530 100 90 85
Prostat Kanseri Ölümcül Müdür?

Prostat kanseri sanıldığı kadar ölümcül bir hastalık değildir. Prostat bezi üzerinde kontrolsüz bir şekilde çoğalabilen kanser hücreleri giderek vücuda yayılabilir ve ölüm riski doğurabilir.

Prostat Kanseri Ölümcül Müdür?

Erkekte görülen prostat kanseri hastalığı ölüm riski göstermeyen ve diğer organlara sıçramayan prostat bezinde görülen büyümedir. Prostat hastaları içerisinde yer alan, prostat kanserinin ise ölüm riski bulunmakta mıdır ya da prostat kanseri kaç sene yaşatır? Benzeri sorularla hekimlere başvurulmaktadır.

Prostat hücrelerinin çoğalması meydana gelmeden evvel bazı tedbirlerle kanserin yayılması kontrol altına alınması gerekmekte olup, ölüm riskinde de azalma görülmektedir. Hasta bu sayede uzun süre boyunca yaşamını idame ettirir.

Prostat Kanserinde Ölüm Oranı Nedir?

Prostat kanserinde erken tanı aşaması çok önemlidir. 50 yaş ve daha üzerindeki bütün erkeklerin doktora başvurarak prostat bezi kontrolü yaptırması çok önemlidir. Prostat kanseri meydana gelmemesi için alınacak olan tedbirler, radyasyon yayıcı alanlardan mutlaka uzak durulmalı, alkol ve sigara gibi bağımlılık oluşturan, sağlığa zarar alışkanlıklardan mutlaka uzak durulmalıdır.

  • Türkiye’de, Prostat Kanserinden gerçekleşen ölümlerin oranı bütün erkek vefatlarının 1/38’ine karşılık gelmektedir.
  • 6 erkekten birisinde ömründe prostat kanseri görülmektedir.
  • Erkeklerde en çok ortaya çıkan kanser türüdür.
  • Tüm dünyada her sene 1,000,000 erkekte görülmektedir.
  • Erken evrelerde bu kanser türü ölüm riski çok düşüktür.

Çok ilerlemiş boyutta prostat kanseri ölüm riski vardır. Fakat hastalara aşı uygulaması gerçekleştirilmekte aşı tedavisi ise hastanın kaç sene yaşatır sorusuna da cevap olmaktadır. Bu aşı sayesinde ileri derecede prostat hastaları 5 ay daha fazla yaşamasında etkilidir.