0530 100 9085

Özgeçmiş

Prof. Dr. Murat Binbay Kimdir?

Özgeçmiş

Prof. Dr. Murat Binbay (İstanbul, Türkiye), üroloji profesörüdür. Tıp doktorluğu diplomasını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1999 yılında almış ve ürolojide asistanlık eğitimini 2005 yılında İstanbul’da Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır.

Uzmanlık sonrasındaki yıllarda çalışmalarını özellikle üro-onkoloji ve üriner sistem taş hastalığı üzerine yoğunlaştırmıştır. Üriner sistem taş hastalığı (endoüroloji) ve laparoskopik-robotik cerrahideki bilgi ve deneyimini arttırmak için Duke Üniversitesi Taş Araştırma Merkezi (ABD), Leuven Üniversitesi UZ Gasthousberg Hastanesi (Belçika), ve Mansura Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği’nde (Mısır) bulunmuş ve 50’ den fazla uluslararası eğitim kurslarına katılmıştır.

Profesör Doktor Murat Binbay Kimdir ?

Prof. Dr. Murat Binbay

en iyi üroloji doktoru murat binbay

Haziran 2012’de doçentlik ünvanını aldıktan sonra, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Mayıs 2013-Mayıs 2015 tarihleri arasında, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde “Eğitim Sorumlusu” olarak görev yapmıştır. Mayıs 2015 tarihinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğine “Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu” olarak atanmıştır.

Prof. Dr. Murat Binbay Haziran 2013-2017 yılları arasında Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde Üroloji-Robotik Cerrahi Sorumlusu olarak görev yapmıştır.

Ağustos 2017’den itibaren Memorial hastaneler grubu Şişli ve Ataşehir Hastanelerinde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Murat Binbay, Şubat 2018’den itibaren Altınbaş Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi’nde profesör ünvanı ile akademik faaliyetlerine devam etmektedir.

Üroloji Doktoru Profesör Doktor Murat Binbay

Ürolojik kanserlerin laparoskopik ve robotik yöntemlerle tedavisi Prof. Dr. Murat Binbay’ın en önemli ilgi alanlarından biridir. 2007 yılında laparoskopik cerrahi ve 2009 yılında robotik cerrahi sertifikası alan Dr. Binbay, son yıllarda 2000 vakanın üzerinde laparoskopi ve robotik cerrahi ameliyatı gerçekleştirmiştir. Özellikle böbreğin korunduğu böbrek kanseri (parsiyel nefrektomi) ve prostat kanseri ameliyatlarında Dr. Binbay geniş bir tecrübeye sahiptir. Bu geniş ve derin deneyim nedeniyle Dr. Binbay 2008 yılından beri ulusal veya uluslararası düzenlenen perkütan nefrolitotomi, fleksibl ureteroskopi, laparoskopi ve robotik cerrahi kurslarında “eğitmen” olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Binbay’ın diğer ilgi alanları arasında ESWL, perkütan (mini/ mikro perkütan) ve retrograde intrarenal cerrahi (fleksibl ureteroscopi) gibi minimal invasif yöntemlerle yapılan böbrek taşı tedavisi bulunmaktadır. Doğumsal anomalili böbrek taşlarının tedavisi ve çocuk böbrek taşlarının tedavileri üzerine yayınlanan ve halen devam eden bir çok çalışması bulunmaktadır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde taş hastalığın tekrarlamasını önlemek için hastaların metabolik değerlendirmeleri ve hastalara sunulan uygun önleyici tıp tedavilerini organize etmiştir.

Bilimsel Çalışmalar

Prof. Dr. Murat Binbay’ın uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış/kabul edilmiş 100’den fazla makalesi, 10 tane kitap bölümü vardır. Yaptığı çalışmalara uluslararası alanda 1500’e yakın atıf yapılmıştır. Dünyanın en önemli uluslararası üroloji toplantılarına konuşmacı, moderatör ve panelist olarak 62 kez davet edilmiştir. 2007 ve 2010 yıllarında Avrupa Üroloji Derneği Güneydoğu Avrupa Toplantıları’nda, en iyi poster sunumu dalında bir kez birincilik ve bir kez de üçüncülük ödülü almıştır.

2013 Şubat ayında, Avrupa Üroloji Derneğinin en prestijli toplantılarından biri olan Davos Kış Forumu – Ustaların Meydan Okuması toplantısına ürolojide usta hoca olarak davet edilme onurunu yaşadı. Avrupa Üroloji Derneği tarafından organize edilen ve Türkçe dahil olmak üzere 8 dilde çevirisi yapılan “Hasta Bilgilendirme Projesinde” Üriner Taş Hastalığı bölümünde yazar olarak görev yaptı. Dünyada konusunun en uzman isimlerinin yazar olarak davet edildiği, 2019 yılının başında çıkacak olan Smith’s Endoüroloji kitabının 4. baskısına taş hastalıklarının kapalı ameliyatları hakkında yazar olarak davet edildi.

Dernek ve Toplumsal Çalışmalar

2008-2012 yılları arasında, TürkiyeESRU kurucu yönetim kurulunda 2. Başkan olarak görev yapmıştır. 2012-2014 yılları arasında Uluslararası Genç Ürologlar Derneğinin kurucu yönetim kurulunda 2. Başkanı olarak görev yapmıştır. 2011-2014 yılları arasında Avrupa Üroloji Derneği Genç Akademik Ürologlar Grubunda Üriner Sistem Taş Hastalığı Bölümünün üyesi olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Murat Binbay, psikiyatri uzmanı Dr. Zerrin Binbay ile evlidir ve 2 çocuk sahibidir.

Hasta Yorumları

 • Bir işi yapıyorsan hakkını vereceksin. Hele bu insan sağlığı ve hayatı ise daha iyi olacaksın ilkesine uyan ve gelişime her fırsatta çaba harcayacaksın. Buna sımsıkı bağlı olan Sayın Murat Binbay’a saygılar.
  Yunus Bayram
 • Merhaba. Adım Altuğ Özdemir. Geçen sene böbreğimden robotik cerrahi yöntemi ile sayın hocam tarafından ameliyat edildim. Ve belki de ileride böbrek kaybına gidebilecek denli ciddi bir durumdan beni kurtarmış oldu. Gerek ameliyat öncesinde ve gerek de sonrasında yakın ilgisini hiç eksik etmedi. Ve inanın böyle ciddi bir ameliyat geçirmeme rağmen ameliyat sonrasından itibaren hiçbir ciddi ağrı hissetmedim. Ve iki gün gibi kısa sürede taburcu oldum. Aradan geçen 1 sene zarfında da hiç şikayetim olmadı. Gülen yüzü, hastalarına olan ilgisi ve en önemlisi de mesleğine ve insan sağlığına olan ciddiyetinden dolayı Doç.Dr. Murat Binbay’a bu platform aracılığı ile kendi adıma teşekkür etmek istiyorum.
  Altuğ Özdemir
 • Babam 19 Kasım 2014 tarihinde böbrek ameliyatı oldu. Hocamla tanıştığım günden itibaren birbirimize olan güven kafamızdaki tüm soru işaretlerini yok etti. Net cevap verip direk sonuca ulaştık. Murat Binbay ile karşılaşmadan önce birkaç doktor ve hastaneye gittik. Gittiğimiz hastanelerde doktorlar sol böbreğin alınması gerektiğini söylediler. Murat Binbay ile tanıştık. Böbreği almak yerine ilgili dokuyu alabileceğini ancak bunun çok zor ameliyat olacağını söyledi. 5 saat süren ameliyat sonucu Allah'ın izniyle istenilen sonuca ulaştık. Ameliyatın üzerinden bir yıl geçti. Çok şükür hiç bir olumsuz sonuçla karşılaşmadık. Güler yüzlü,hastasına olan ilgisi, mesleğine olan ciddiyetinden dolayı Murat Binbay'a ameliyathane ekibine, asistan, hemşire ve hasta bakıcılarına ayrı ayrı teşekkür ederim.
  Abdullah Baştürk
 • Çok değerli Prof. Dr. Murat Binbay hocama sonsuz teşekkür ederim. Böbreğimde taş olması nedeniyle Sayın Murat Binbay hocam robotik cerrahi yöntemiyle ve başarılı bir ameliyatla hastalığıma müdahalede bulundu ve böbreğimde olan taşların hepsini temizledi. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Aynı zamanda hocamın hastasıyla arkadaş gibi olan diyaloğu güler yüzlü olması, ilgi ve alakası bambaşka bir mutluluktur. Hocama ilgi ve alakalarından dolayı sonsuz teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim. Allah sizden razı olsun hocam.
  Erdem Albayrak
 • Komşumuz Murat beye eşimin ameliyatında gösterdiği ilgiye, yaptığı başarılı ameliyat sayesinde sağlığına kavuşmasından dolayı teşekkür eder saygı sevgiler sunarım.
  Sabite Gökçe
 • Hem insan olarak hem de konusunun uzmanı olarak çok değerli biridir kendisi. İyi ki varsınız…
  Mutlu Arı
 • 17 ağustos 2015 tarihinde ameliyat oldum. 8.5 cm kanser kitlesi vardı böbreğimde. Bütün doktorlar böbreğimi alacaklarını ve 6 ay iyileşemeyeceğimi söylerken Murat Bey robotik sistemle sadece kitleyi aldı beni kanser kitlesinden kurtardı ve 11 günde sağlıklı bir şekilde ayağa kalktım. Hatta memleketime kendi aracımla 12 saat boyunca araba kullanarak gittim. Allah razı olsun Murat hocamdan…
  İsrafil Altundağ
 • Sayın hocam Prof. Dr. Murat Binbay'a teşekkürlerimle. Daha önce gittiğimiz doktorlar erkekliğimi tamamen kaybetmekten bahsederken yada bir sene idrar kaçırabilirsin derken yada bu ameliyat için çok büyük rakamlar isterken. 1 eylül 2014 te prostat kanseri teşhisi ile gittiğimiz hocam 1 ekim 2014'te robotik cerrahi yöntemiyle ve başarılı bir ameliyatla hastalığıma müdahalede bulundu. Ameliyat sonrası üç günde taburcu oldum. Yaşanması öngörülen idrar kaçırma olayını hiç yaşamadım.en çabuk biçimde cinsel yaşamıma geri döndüm. En önemlisi hocamın manevi desteği ilgi ve alakası hastasıyla birebir diyaloğu takdire şayandır. Hastalık sonrası rutin kontrollerde bile güler yüzü, tatlı dili, ilgisi alakası eksilmeyen hocama sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim. Saygılar ve hürmetlerimle.
  Raşit Kaya
 • Murat hocam. Bundan iki yıl kadar eşimin tedavisinde büyük emeği olan bir insan. İnsan diyorum çünkü cerrahlığının yanında insanı duyguları ve davranışlarıyla hocamızın mesleğinde olan yeteneği ve başarısı sayesinde eşim ikinci hayatına kavuşmuştur. Kendisini Allah başımızdan eksik etmesin ve hayatı boyunca başarılar diliyor teşekkürü ise bir borç biliyorum. Teşekkürler hocam.
  Meltem Saykal
 • Sayın Binbay işinde olağan üstü başarılı. Hastalarına verdiği değer, beyefendiliği, mücadelesi en önemlisi başarısı işini çok iyi yapan bir doktor. Çok teşekkür ediyoruz değerli hocama.
  Yusuf Gün
 • Sayın hocam Prof. Dr. Murat Binbay sayesinde iki kerede alınacak olan böbrek taşım robotik cerrahiyle tek seferde alındı. Çok kısa sürede de ayağa kalkıp sağlığıma kavuştum. Hocam taşı analiz edip buna göre diyet uygulamam konusunda da çok yardımcı oldu. Hastalarını takip etmesi hiç bir detayı atlamaması ve unutmamasındaki başarısına hayran kaldım. Hala da takibinde olan hastasıyım. Hocama beni böbreğimi kaybetmekten başarılı bir operasyonla kurtardığı için çok teşekkür eder başarılarının daim olmasını temenni ederim.
  Hatice Çakır
 • Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Murat Binbay’a tavsiye üzerine kontrol amaçlı gittim. Yapılan kontrolde ilk önce ultrason çekildi, daha sonra tomografi ve MR çekildi. Murat Bey bu süre zarfında hastalığımın üstüne üstüne gitti ve kısa bir zamanda teşhisi koyarak Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’nde robotik ameliyatla sol böbreğimde bulunan 2.5 cm'lik tümörü aldı. Sayın hocama minnettarım. Kendisinin erken teşhis ve erken müdahalesi beni daha sonra doğabilecek büyük sıkıntılardan kurtarmış oldu. İnsan kendisini beklemediği bir hastalık içinde bulunca psikolojisi de çok farklı oluyor. Doç. Dr. Murat Binbay bana ameliyat öncesinde de sonrasında da çok destek oldu. Tüm gelişmeleri en net şekliyle ve en rahatlatıcı biçimde bana aktardı. Ona çok güvendim ve bu sayede sağlığıma kavuştum. Kendisine ve tüm ekibine teşekkürü borç bilirim. Ameliyatım sonrasında bana tüm içtenliğiyle yardım edip yüzlerinden gülümsemeyi bir defa bile eksik etmeyen Mehmet Akif Ersoy hastanesi 4. kat hasta bakıcılarına da buradan sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim.
  Metin Evcan
 • Sevgili Murat Hocam ve değerli ekip üyeleri, herbirinize öncelikle başarılı geçen ameliyatım için, sonrasında ileri derece sabırlı olduğunuz her sorduğum soruya ben tamamen anlayana kadar detaylı bir şekilde cevaplandırdığınız, güler yüzünüz sempatik tavrınız her şeyden önemlisi ameliyat ve narkoz korkumu atlatmam için desteğiniz ve anlayışınız için binlerce kez teşekkür etmek istiyorum. (Sanırım narkoz almadan önce ben müzik dinlemek istiyorum diyen ve isteği son derece güleryüzle gerçekleşen bir ben varımdır) Ekibiniz size o kadar bağlı ki sizinle o kadar huzurlu ki siz servise adım attığınızda her birinin gözlerinin içi gülüyor. Emeğinize güler yüzünüze sağlık. ALLAH HERKESE SAĞLIK NASİP ETSİN ama ihtiyaç dahilinde gözünüz kapalı Murat Hocayı bulun. Tüm ekibe sevgiler hepsine ve size ayrıca yüzlerce teşekkürler.
  Tuğba Budak Kırlı
 • 2014 yılına kadar 3 yıl İstanbul’un en önemli hastanelerinde, özel kliniklerinde muayene ve kontrollerim sonucunda konulan teşhis mesane kalınlaşması idi.. Aralık 2015 tarihinde mesane kalınlaşmasının nedenini anlamak için (Hem sosyal medyada en iyi hekim sitesi hemde dostlarımın önerisiyle) Bağcılar Araştırma Hastahanesi'nde Prof. Dr. Murat BİNBAY'dan randevu alarak muayene oldum. Çok titiz çalışmaları sonucunda hastalığımın mesane kalınlaşması değil Prostat Kanseri olduğunu öğrendim. Hasta-Hekim ilişkisini bir psikolog inceliğiyle uygulayan Murat Bey hem hastalığımı tarafıma açıklaması hemde ameliyata ikna etmesi olağanüstü bir başarı hikayesiydi. Uzman Robotik Cerrah olması uygulayacağı Da Vinci Robotik sistemi bir ilkokul öğretmeni sabrı ile anlatması takdirle karşılayabileceğim bir diğer yeteneği idi. Kendisinden beklenen başarılı bir 2 saatlik operasyon sonucunda doğrudan servise alındım. Ne ağrım vardı ne de herhangi bir şikayetim. Buna rağmen gece 01.30'da 10 km'lik bir yol katederek kontrolleri özel olarak kendisi yaptı. Böylesine kariyer sahibi bir hocanın bu davranışı karşısında çok şaşırdım. Yurdumun böyle bir insana böyle bir doktora çok ama çok ihtiyacı var. Sağolun hocam, sağolun Murat BİNBAY.
  İrfan Yasavul
 • Sn. Do.. Dr. Murat Binbay, başta babam sonra tüm ailem adına size sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Babam Şevki Eser’e konulan mesane kanseri teşhisi sonrasında gösterdiğiniz yakın ilgi, siz ve ekibiniz ile birlikte gerçekleştirdiğiniz üstün başarı niteliğindeki operasyon bizleri çok mutlu etti. Babam geçirdiği 8 saatlik açık operasyon sonrasında 1 gün yoğun bakım ünitesinde kaldıktan sonra 1 hafta sonrasında taburcu oldu. Yaptığınız başarılı operasyon sayesinde babam çok kısa sürede eski sağlığına kavuştu. Ekibinizden Ömer Bey'e de her daim göstermiş olduğu sabır ve iyi niyet için ayrıca teşekkür etmek isteriz. Tüm ekibinize sonsuz teşekkürler. Başarılarınız daim Allah da sizden razı olsun.
  Zehra Eser
 • 2015 Mayıs ayında anneme böbrek kanseri teşhisi konuldu. Murat Bey’e gidinceye kadar 3 hastane 3 doktor gezdik. Bütün doktorlar böbreğin alınması gerektiğini söyledi. Ancak bu durum anneme ileride yıllarda diyalize bağlanma ihtimaline kadar bir çok sorunu beraberinde getirecekti. Daha sonra eşimin babasının önerisi üzerine -ki onuda Murat Bey sorunsuz bir şekilde ameliyat etmiş- Murat Bey ile tanıştık. Böbreği almamız durumunda ileride karşılaşacağımız sorunları bize anlattı. Ve laparoskopik ameliyatla tüm böbreği almak yerine sadece ilgili dokuyu alabileceğini ancak bunun çok zor bir ameliyat olacağını söyledi. Gerçekten de bu zorlu süreci atlatmamızda emeği çok büyüktür. Murat Binbay, en zor ameliyatları en sorunsuz yapan mükemmel bir hekim.
  Büşra Karayıldırım
 • Prof. Dr. Murat Binbay, Üreter Kanseri teşhisi konan eşimin bir böbreğini başarılı bir ameliyatla alan ve yeniden sağlığına kavuşturan sayın hocama sonsuz teşekkür borçluyum. Güler yüzlü hocam ameliyat sonrası 4 yıl boyunca kontrolü sabırla devam ettirdi ve hastalığın tekrarlanmayacağından emin olunca kontrolü bitirdi. Aradan 2 yıl geçti tek böbrekli eşim yazın her gün saatlerce yüzebiliyor, kışın ise geç saatlere kadar dans derslerine devam edebiliyor. Allah razı olsun.
  Muammer Ağaç
 • 17 ağustos 2015 tarihinde böbrek ameliyatı oldum daha önceleri gittiğim hastanelerde doktorların hepsi böbreğimi alacaklarını kurtarma şansı olmadığını ve 6 ay iyileşemeyeceğini söylediler fakat murat hocaya geldiğimde bana tam tersini işinin böbreği kurtarmak olduğunu söyledi ve benim böbreğimde 8.5cm kanser kitlesi olduğunu söyledi robotik sistemle ameliyat edebileceği söyledi ve ben ameliyat oldum ve 11 günde ayağa kalktım her işimi sağlıklı bir şekilde yapabiliyorum hatta ameliyattan 15 gün sonra 12 saat memlektime kendi aracımı kullanarak gittim iyi ki murat hocayı tanımışım. Allah ondan razı olsun ki beni o kanser kitlesinden kurtardı ve her iki böbreğimde sağlıklı bir şekilde yaşıyorum teşekkür ederim Murat Hocam…
  İpek Altundağ
 • Sevgili Murat Binbay hocama sonsuz teşekkürler… Bundan 1,5 yıl önce yapılan tetkikler neticesinde karnımın içinde “lenfoma” şüphesi olan bir parçayı aldırmak için ameliyat olmam gerekiyordu. Ayrıca kronik kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastası olarak yaşamaktaydım. 39 yaşımda olmama rağmen 2 kez kalp krizi geçirmiştim. Murat Binbay Hocamızın kapalı ameliyatla Laparoskopik yöntemle girdiği ameliyatta belki başka bir cerrah girmiş olsaydı şu an hayatta olmayabilirdim. Hocamız ameliyat esnasında lenf nodu haricinde “feokromasitoma” adlı bir tümörle daha karşılaşıyor ve tecrübesiyle ve o muazzam yeteneği ile hemen karar verip her iki tümörü de temizliyor. Ameliyat esnasında tansiyonum 30’lara çıkmış, ama Murat Hoca yılmadan ve tecrübesiyle tansiyonumu normale döndürüp ameliyata devam etmiş. Şu an Hayatımın ikinci baharını yaşıyorum, tansiyon rahatsızlığım kalmadı, agresifliğim vs kalmadı. Yapılan ameliyat neticesinde aldığım tüm ilaçları bıraktım. Beni tekrar hayata döndürdüğü için kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer Murat Binbay Hocamızla tanıştıysanız çok şanslısınız demektir.
  Barış Saykal
 • Böbrek kanseri ameliyatı olmak için hastane hastane gezdikten sonra Allah karşıma Murat hocamı çıkardı. Bu denli azimli ve hastasını önemseyen bir başka doktor olamaz. Gerçek anlamda hastası ile titizlikle ilgileniyor. Çok sağolsun Murat hocam sayesinde şimdi sağlığıma kavuşmuş durumdayım.
  Mahmut Yücetürk
 • Prostat kanseri ameliyatı oldum. Hayatımda bu kadar güler yüzlü bir profesörü sanırım ilk defa görüyorum. Beni en çok etkileyen saat 11 de hastalarını ziyaret etmesi oldu. Prostat kanseri ameliyatımdan sonra 3. haftam ve çok şükür sağlıklıyım.
  Ali Ceylancı