0530 100 90 85
Mesane Ameliyatı Şikayetleri

Mesane, göbek altındaki kasların arkasında bulunan bir organdır. Mesanenin kadın ve erkeklerdeki yeri farklıdır. Erkeklerde bağırsakların önünde yer alırken kadınlarda rahmin altında yer alır. Böbreklerde oluşan idrar, üreter denilen yapılarla mesaneye iletilir ve mesane dolmaya başladığında beyine sinirler yoluyla sinyal gider. Mesanenin kapasitesi dolmaya başladığında sinyaller sıklaşır ve tuvalete gitme ihtiyacı hissederiz.

Mesane Kanseri Ameliyatı

Mesane kanseri, mesaneyi oluşturan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla oluşur. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu hücresel çoğalma yüzeysel ve derin olmak üzere iki şekilde olabilir. Eğer çoğalma mesanenin yüzeyindeyse yüzeysel mesane kanseri derinleşerek kas ve yağ dokulara sirayet etmişse derin mesane kanseri olarak sınıflandırılır. Derin mesane kanserinde kan dolaşımıyla dokulara oradan da akciğer ve karaciğere kadar ulaşabilir.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanserinin en sık görülen belirtisi idrarda kan olması ve pıhtıların gelmesidir. İdrarda yanma, işeme esnasında ağrı, sık idrara çıkma gibi belirtileri vardır. Bu belirtilerden bir veya birkaçı görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

İçerik Önerisi: İdrarda Kan Görülmesi

Teşhisin konulması için idrar tahlili, ultrason, böbrek röntgeni, idrarda tümör araştırılması ve sistoskopi yapılması gereklidir.

Mesane kanseri teşhisi konulan hastaya TUR operasyonu yapılır. Bu ameliyat genel anestezi ya da bölgesel anestezi ile yapılabilir. Sabah aç karnına yapılan ameliyatta idrar deliğinden girilerek mesaneye ulaştıktan sonra kanserli olan kısım elektrikli özel bir cihazla keserek çıkartılır ve hasta yatağına gönderilir. Hasta genelde 2-3 gün içinde taburcu edilir.

Mesane Ameliyatı Sonrasında Olabilecek Şikayetler

Mesane ameliyatından sonra az da olsa ağrı görülmektedir. Bu ağrılar için doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler mutlaka kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında yenilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir. Genellikle sıvı besinler tüketilmelidir. Çünkü kabız yapabilecek katı besinler ıkınma sırasında sorun oluşturabilir.

Mesane kanseri ameliyatından sonra sürekli yatmak yerine, ayağa kalkıp küçük adımlarla yürümek gerekmektedir.

Ameliyatın açık olarak yapıldığı durumlarda idrar yolu darlığı görülebilir. Bu tür durumlarda kapalı ameliyat yapılarak dar olan idrar yolu kesilerek genişletilebilir. Prostat ameliyatından sonra olan hafif kanamalar normal olarak görülür. Ancak devamlı ve koyu renkli kanamalar görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.