0530 100 90 85
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tanı ve tedavisi için kullanılan birçok prosedür vardır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için erken tanı önem arz etmektedir. Peki idrar yolu enfeksiyonu nedir ?

Tanı

İdrar yolu enfeksiyonu tanı ve tedavisi için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

 • İdrar numunesinin analizi: Doktorunuz, beyaz kan hücrelerini, kırmızı kan hücrelerini veya bakterileri taramak ve laboratuvar analizi için bir idrar örneği isteyebilir. Numunenin potansiyel kontaminasyonunu önlemek için, önce genital bölgenizi antiseptik bir ped ile silmeniz ve idrarı ortada toplamanız istenebilir.
 • Bir laboratuarda idrar yolu bakterileri yetiştirmek: İdrarın laboratuar analizinİ bazen idrar kültürü izler. Bu test doktorunuza hangi bakterilerin enfeksiyonunuza neden olduğunu ve hangi ilaçların en etkili olacağını söyler.
 • İdrar yolunuzun görüntülerini oluşturma: Doktorunuzun idrar yolunuzdaki bir anormallikten kaynaklanabileceğini düşündüğü sık enfeksiyonlar varsa, bir ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) olabilir. Doktorunuz ayrıca idrar sisteminizdeki yapıları vurgulamak için kontrast boya kullanabilir.
 • Mesanenin içini görmek için bir kapsam kullanmak: Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu varsa, doktorunuz üretra ve mesanenin içini görmek için merceğe sahip uzun, ince bir tüp (sistoskop) kullanarak sistoskopi yapabilir. Sistoskop üretra içine yerleştirilir ve mesanenize iletilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı ve Tedavisi

Tedavi                                  

Antibiyotikler genellikle idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde için ilk seçenektir. Hangi ilaçlar reçete edileceği ve ne kadar süre kullanılacağı sağlık durumunuza ve idrarınızda bulunan bakteri türüne bağlıdır.

Basit Enfeksiyon

Basit enfeksiyonlar için yaygın olarak önerilen ilaçlar:

 • Trimethoprim / sulfamethoxazole (Bactrim, Septra, diğerleri)
 • Fosfomisin (Monurol)
 • Nitrofurantoin (Makrodantin, Makrobid)
 • Sefaleksin (Keflex)
 • Seftriakson

Genellikle, semptomlar tedaviden birkaç gün sonra geçer. Ancak bir hafta veya daha uzun süre antibiyotik kullanmaya devam etmeniz gerekebilir.

Sağlıklı olduğunuzda ortaya çıkan komplike olmayan bir idrar yolu enfeksiyonu için doktorunuz bir ila üç gün antibiyotik almak gibi daha kısa bir tedavi önerisinde bulunabilir. Ancak bu kısa tedavi sürecinin enfeksiyonunuzu tedavi etmek için yeterli olup olmadığı, özel semptomlarınıza ve tıbbi geçmişinize bağlıdır.

Doktorunuz ayrıca idrar yaparken yanmayı gidermek için mesanenizi ve idrar yolunuzu uyuşturan bir ağrı kesici ilaç (analjezik) da yazabilir, ancak ağrı genellikle bir antibiyotiğe başladıktan hemen sonra rahatlar.

Sık Görülen Enfeksiyonlar

Eğer sık ​​sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, doktorunuz aşağıdakiler gibi bazı tedavi önerileri yapabilir:

 • Düşük dozda antibiyotikler, başlangıçta altı ay, ancak bazen daha uzun
 • Enfeksiyonlarınız cinsel aktivite ile ilgiliyse cinsel ilişkiden sonra tek doz antibiyotik
 • Menopoz sonrası oluşan enfeksiyon ise vajinal östrojen tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tanı ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgilendirme için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.